ترانسفورماتورهای فوق توزیع و قدرت

شركت آریا ترانسفو قدرت، یکی از شركت های گروه صنعتی آریا ترانسفو بوده كه با هدف تولید انواع ترانسفورماتورهای قدرت تاسیس گردیده است.
این شرکت با سرمایه گذاری زیاد در زمینه ی ماشین آلات مدرن و تمام اتوماتیک و تجهیزات کارگاهی پیشرفته ، دانش فنی و نرم‌افزارهای پیشرفته طراحی و همچنین مهندسین مجرب و با دانش فنی بالا و با استفاده از مواد اولیه مرغوب سعی دارد محصولات با کیفیت و بر اساس نیاز مشتریان تولید نماید.

 

انواع محصولات
انواع محصولات
ترانسفورماتورهای شیفت فاز

امروزه می بایست سیستم های انتقال قدرت ولتاژ بالا، انرژی الکتریکی را با قابلیت اطمینان و بازدهی بالا برای مشتریان فراهم کنند. به دلیل تجدید ساختار بازار، اغلب سیستم های موجود به دلیل محدودیت های ایجاد شده مورد تنش واقع می شوند. طبق قوانین فیزیک، توان در مسیرهایی با امپدانس کم تر جاری می شود.

از نظر فنی و اقتصادی مسیری که توان انتخاب می کند همیشه بهینه ترین مسیر نمی باشد. برای تضمین عملکرد بهینه و مطمئن شبکه نیاز به کنترل پخش توان مشهود است.

کاربردها

با استفاده از ترانسفورماتورهای شیفت فاز می توان مشکلات ناشی از بارگیری های نامتعادل خطوط موازی را با کنترل توان حقیقی مدیریت نمود. با کنترل دامنه ی ولتاژ و اختلاف فاز بین دو نقطه از شبکه به ترتیب امکان کنترل توان راکتیو و اکتیو فراهم می گردد. ترانسفورماتورهای شیفت فاز را می توان به گونه ای طراحی نمود که قابلیت شیفت زاویه فاز را به طور گسسته و پیوسته دارا باشند. در برخی از این ترانسفورماتورها امکان کنترل دامنه نیز وجود دارد.

700 MVA, 240kV , ±30º in ±16 steps PST

این ترانسفورماتورها را می توان با ساختارها و توپولوژی های متفاوتی طراحی نمود که این انتخاب به طور مستقیم به ولتاژ نامی شبکه، توان نامی انتقالی خط، حداکثر میزان قابلیت شیفت فاز و همچنین ایجاد قابلیت کنترل دامنه بستگی دارد. در این ترانسفورماتورها از کلید های زیر بار برای ایجاد تغییرات فاز پیوسته و یا گسسته بین دو نقطه استفاده می گردد.

اساس عملکرد

هنگامی که انرژی الکتریکی بین دو نقطه از سیستم جاری می شود، اختلاف پتانسیل و اختلاف فاز بین این دو نقطه علاوه بر امپدانس واسط به دامنه جریان و ضریب قدرت بار وابسته می باشد. در صورتی که شبکه قدرت از طریق خطوط موازی با هم مرتبط باشد، امپدانس های متفاوت خطوط موازی سبب بار گیری متفاوت خطوط انتقال خواهد شد در این صورت با قرار دادن ترانسفورماتور شیفت فاز در یکی از این خطوط موازی، امکان کاهش یا افزایش زاویه فاز ولتاژ با کنترل امپدانس واسط  فراهم می گردد. این قابلیت سبب تعادل در بارگیری خطوط موازی می گردد. انتخاب توپولوژی و طراحی مناسب ترانسفورماتورهای شیفت فاز به توان انتقالی خط، میزان شیفت فاز مورد نیاز، ولتاژ سیستم و قدرت اتصال کوتاه شبکه بستگی دارد. به طور کلی، ترانسفورماتورهای شیفت فاز می توانند دارای یک یا دو هسته باشند و در یک یا چند محفظه قرار گیرند. این ترانسفورماتورها را می توان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تنظیم نمود.

مقدار قابلیت ایجاد شیفت فاز و امپدانس این ترانسفورماتورها معمولا بر اساس مطالعات سیستمی انتخاب می گردد. بر اساس این مطالعات بهینه ترین طرح ممکن توسط سازنده این ترانسفورماتورها ارائه  می گردد. شکل زیر دیاگرام تنظیم غیر مستقیم یک ترانسفورماتور شیفت فاز با یک مدار واسط را نمایش می دهد. در این ساختار نحوه تنظیم اختلاف زاویه بین ولتاژ منبع و بار از طریق تپ چنجر زیر بار، به طور واضح نشان داده شده است. با توجه به ساختار سیستم طرح های مختلف دیگری نیز قابل پیاده سازی است.

Circuit diagram, winding connections and phasor diagram of a two tank, two core design phase shifting transformer.

 

مزایا

 • بهبود عملکرد عملیاتی و قابلیت اطمینان شبکه
 • بهبود بازدهی سیستم با ایجاد قابلیت پخش بار بهینه
 • کاهش چشمگیر هزینه تمام شده نسبت به ادوات FACTS
 • افزایش قابلیت اطمینان شبکه های قدرت با همراه داشتن تکنولوژی روز ترانسفورماتورهای قدرت

شرکت آریا ترانسفو با بهره گیری از دانش روز دنیا از پیشگامان طراحی و تولید انواع ترانسفورماتورهای شیفت فاز در بازه وسیعی از توان انتقالی خطوط و توپولوژی های متنوع در کشور می باشد.

ترانسفورماتورهای افزاینده نیروگاهی

ترانسفورماتورهاي نيروگاهي از مهمترين تجهيزات شبكه ی تولید انرژي هستند. این ترانسفورماتورها، ولتاژ خروجي ژنراتور را به سطح ولتاژ بالاتر تبديل كرده و نقش منتقل كننده انرژي ژنراتور به خط انتقال قدرت را ايفا مي‌كنند. این شرکت بر اساس درخواست مشتري و همچنين با در نظر گرفتن محدوديت‌هاي حمل و نقل، قابليت توليد انواع ترانسفورماتور نيروگاهي برای نيروگاههای حرارتي، سيكل تركيبي، آبي، بادي و ... بصورت سه‌فاز و يا تكفاز را دارا مي‌باشد.

درحال حاضر امکان تولید ترانسفورماتورهای نیروگاهی بصورت سه‌فاز تا سطح ولتاژ 420 كيلو‌ولت و توان 550 مگاولت‌آمپر و همچنین بصورت تكفاز تا سطح ولتاژ 420 كيلو‌ولت و توان 300 مگاولت‌آمپر وجود دارد.

ترانسفورماتورهای شبکه انتقال

ترانسفورماتورهای شبکه در پستهای انتقال و فوق توزیع مورد استفاده قرار می گیرند. این شرکت امکان ساخت انواع ترانسفورماتور و اتو ترانسفورماتور قدرت شبکه از توان 2 تا 550 مگا‌ولت‌آمپر و رديف ولتاژ تا 420 كيلو‌ولت را دارا مي‌باشد. اتو ترانسفورماتورهاي قدرت عموما براي اتصال در شبكه های قدرت داراي سطوح ولتاژي مختلف، مانند 400 کیلو ولت به 230 کیلو ولت استفاده مي‌شوند. در صورتي كه سطوح ولتاژي دو شبکه نزديك به هم باشند، استفاده از اتوترانسفورماتور مقرون به صرفه تر از ترانسفورماتور با سيم‌پيچ مجزا خواهد بود و در توانهای یکسان ابعاد فیزیکی کوچکتری نسبت به ترانسفورماتورهای با سیم پیچ مجزا خواهند داشت. محاسبات شار نشتي در اکتیو پارت و تلفات با توجه به شرايط بارگيري مختلف ، تحلیل ولتاژ گذرا و میدان الکتریکی برای رسیدن به ساختار عایقی مطمئن و مطلوب و همچنین بررسی نیروهای الکترودینامیکی در شرایط اتصال کوتاه از پيچيدگي‌هاي خاص طراحي اتوترانسفورماتورها مي‌باشد.

ترانسفورماتورهای کمکی - زمین

به منظور بهبود پایداری گذرای سیستم­های قدرت در خطوط انتقال فشار قوی هنگام وقوع خطای تکفاز از سیستمهایsingle               pole auto-reclosing   استفاده می­شود. عملکرد صحیح سیستم auto-recloser به رفع سریع خطا بستگی دارد. به دلیل کوپل خازنی بین خطوط فشار قوی در سیستم­های انتقال، حتی بعد از بی­برق شدن خط خطادار، جریان­های خطای ثانویه (secondary fault currents) مانع از خاموش شدن جریان خطا می­شوند که عملکرد سیستم auto-recloser را تحت تأثیر قرار می­دهد. استفاده از یک راکتور در نقطه­ی نوترال راکتورهای شانت در خطوط فشار قوی باعث کاهش جریان­های خطای ثانویه و در نتیجه خاموش شدن جریان خطا و عملکرد سریع­تر سیستم auto-recloser خواهد شد. بدین منظور نیاز به نصب راکتورهای تکفاز با امپدانس بالا و با استقامت عایقی متناسب با حالتهای گذرا در نقطه­ی نوترال راکتورهای شانت در شبکه قدرت داریم.

در طراحی این راکتورها توجه هم­زمان به عملکردهای حالت دائمی و حالت گذرای این تجهیز حائز اهمیت است. توان حالت دائمی، جریان خطای حالت گذرا، استقامت عایقی در حالت دائمی و حالت­های گذرا، امپدانس خطی در گستره­ی وسیعی از ولتاژ ورودی و همچنین عملکرد صحیح سیستم دفع حرارت و ملاحظات مربوط به شارهای پراکندگی و عدم ایجاد نقاط داغ در سیم­پیچ­ها و تانک از مهمترین نکات در طراحی راکتورهای نوترال تکفاز می­باشد.

در شرکت آریاترانسفو با بهره­گیری از جدیدترین نرم­افزارهای طراحی مغناطیسی مبتنی بر روش­ اجزای محدود، طراحی الکتریکی و مغناطیسی این تجهیز انجام شده­است. دانش تجمیعی در زمینه­ی طراحی راکتورهای مغناطیسی در مجموعه­ی آریاترانسفو، امکان طراحی و ساخت انواع راکتورهای مغناطیسی مورد نیاز شبکه­ی برق و صنایع مختلف کشور را فراهم نموده­است. مشخصات نامی یکی از راکتورهای تکفاز ساخته شده در آریاترانسفو در جدول زیر ارائه شده ­است.

 

esign Characteristics of Neutral Grounding ReactorD

Neutral Grounding Reactor
Product Name
Oil immersed Single Phase Reactor
Type Designation
510 kVAr
Rated Power
25.5 kV
Rated Voltage
19.9 A
Continuous Current
96 A
Rated Short time Current (A)
1285 Ohm
Rated impedance
123 kV
Rated Voltage
550 k
Basic Impulse Level
 
 

 

راکتورهای موازی

راكتورهاي موازي بهينه ­ترين و با صرفه‌ترين تجهيزاتي می­باشند كه براي کنترل ولتاژ،  جبرانسازي خاصيت خازني، کاهش اثر فرانتی  و توليد توان راكتيو خطوط انتقال ولتاژ بالا يا براي خطوط انتقال طولاني استفاده مي‌گردند. اتصال راكتورها به شبکه، روشی مناسب و کم هزينه‌ جهت بهبود پروفيل ولتاژ و جلوگيري از آسيب به تجهيزات خطوط انتقال مي‌باشد. در حال حاضر با وجود دانش مهندسي بروز و بکارگیری نرم‌افزارهاي مدرن، امکان طراحی و ساخت راكتورهاي موازي با  قدرت 100 مگاوار و ولتاژ 420 کیلوولت وجود دارد.

 

راکتورهای موازی از اجزای حیاتی برای عملکرد کارآمد خطوط فشار قوی انتقال طولانی هستند. این تجهیزات به منظور اجتناب از افزایش غیرقابل کنترل ولتاژ، به ویژه در خطوط کم بار، خاصیت خازنی تولیدی در خطوط قدرت را جبران سازی می کنند . طراحی ساده و ساختار مکانیکی پایدار، راکتورهای موازی را به یکی از با صرفه ترین تجهیزات در جبران خاصیت خازنی در خطوط فشارقوی تبدیل کرده است.

راکتورها می توانند در دو طرح هسته ی مغناطیسی با فواصل هوایی یا هسته ی هوایی تولید شوند. راکتورهای بزرگ با هسته ی دارای فواصل هوایی معمولا به صورت پنج ستونه ساخته می شوند در حالیکه راکتور های کوچکتر به طور معمول به صورت سه ستونه تولید می شوند. همچنین گزینش بین طرح های سه ستونه یا پنج ستونه ممکن است با لحاظ نیازهای توالی صفر سیستم تعیین شود.

در برخی موارد، یک سیستم نیازمند کنترل منعطف تر توان راکتیو است. در این شرایط یک راکتور موازی قابل کنترل با تپ چنجر تحت بار می تواند راه حلی بهینه باشد. ماکزیمم رنج تنظیم (مگاوار/ تعداد پله) اصولا به وسیله قدرت قطع کنتاکت های تپ چنجر و ماکزیمم  ولتاژ گذرای مجاز در طول سیم پیچ تنظیم ولتاژ و کنتاکت های تپ چنجر تعیین می شود.

راکتورهای موازی  برای اپراتور شبکه قابلیت انعطاف بیشتری برای کنترل پخش بار و پروفیل ولتاژ فراهم می کنند. به این منظور، راکتورهای موازی با تپ چنجرهای تحت بار یا بدون تپ چنجر می تواند در شرکت آریا ترانسفو با همکاری شرکت ترانسفورماتورسازی رویال اسمیت هلند مطابق با خواسته های مشتریان طراحی و ساخته شوند.

 

مزایا

راکتورهای موازی در حیطه های کاربردی مختلفی استفاده می شوند:

 • جبران سازی خاصیت خازنی خطوط انتقال به ویژه در خطوط کم بار
 • کاهش اضافه ولتاژ سیستم هنگامی افت ناگهانی بار
 • بهبود پایداری ولتاژ و کارایی انتقال انرژی
 • استفاده از تکنولوژی های مطمئن و با سابقه تولید صنعت ترانسفورماتورسازی

 

برتری های راکتورهای موازی متغیر

 • بهبود پروفیل ولتاژ و کیفیت توان شبکه
 • مطابقت مشخصه های الکتریکی سیستم با پرفیل مجاز ولتاژ
 • کاهش تلفات خط
 • کاهش هزینه های شبکه و فضای مورد نیاز

افزایش قابلیت مانور از طریق تپ چنجر تحت بار تنظیم کننده ی راکتورهای موازی در مقایسه با راکتورهای موازی ثابت متداول که با کلیدزنی وارد مدار یا ازمدار خارج می شوند

اکتیوپارت راکتور موازی 50-120MVAR , 135kV با 12 پله ساخت شرکت رویال اسمیت

درخواست اطلاعات بیشتر
درخواست اطلاعات بیشتر
 • نام
 • نام خانوادگی
 • مدل محصول
 • ایمیل
تست
تست