ترانسفورماتورهای توزيع

گستره تولیدات بخش توزیع شرکت آریا ترانسفو شامل انواع مختلف ترانسفورماتورهای توزیع اعم از روغنی و خشک رزینی تا توان  4000 كیلو ولت آمپر و ردیف ولتاژ تا 36 كیلو ولت می‌باشد.
تنوع محصولات توزیع به صورت زیر می باشد:

 

انواع محصولات
انواع محصولات
ترانسفورماتورهای روغنی کنسرواتوری

در ترانسفورماتورهای روغنی، تغييرات دمای محيط و همچنين تغييرات بار ترانسفورماتور در طول مدت بهره‌برداری، دمای روغن ترانسفورماتور را تغيير داده و اين تغيير دما باعث تغيير حجم روغن تانک ترانسفورماتور خواهد شد.

منبع انبساط ( كنسرواتور ) با استفاده از لوله‌های عبور روغن، با روغن درون تانک ترانسفورماتور در ارتباط بوده و انقباض و انبساط روغن ترانسفورماتور باعث كم و زياد شدن حجم روغن درون كنسرواتور خواهد شد. همچنین روغن كنسرواتور با هوای  محيط در ارتباط بوده و به منظور جلوگيری از ورود رطوبت هوای اطراف به روغن ترانسفورماتور كه باعث كاهش استقامت عايقی روغن و همچنين عايق‌های سلولوزی ترانسفورماتور مي‌گردد، از يك محفظه حاوی رطوبت‌گير ( سيليكاژل ) استفاده می گردد.

غير از تجهيزات معمول مورد استفاده در ترانسفورماتورهای توزيع تجهيزات اضافی ديگری بنا به درخواست مشتری قابل نصب بر روی ترانسفورماتورها بوده كه بخشی از آنها در زیر آورده شده است:

 • انواع ترانسفورماتورهای جريان جهت اندازه‌گيری و حفاظت
 • ترمومترهای سيم‌پيچ
 • جعبه كابل و باسداكت برای سمت‌های فشارقوی و فشارضعيف
 • انواع بوشينگ‌های plug –in
 • رله فشار شکن
 • رله بوخهلتس
 • مقاومت زمين

 

ترانسفورماتورهای روغنی هرمتیک

از مهمترين عواملي كه باعث كاهش استقامت عايقي روغن و همچنين عايق‌هاي سلولوزي ترانسفورماتور مي‌شود، رطوبت هواي محيط است كه از طريق محفظة رطوبت‌گير به روغن كنسرواتور ترانسفورماتور راه پيدا مي‌كند. به ‌منظور جلوگيري از اختلاط روغن و رطوبت ، در محيط‌هاي داراي رطوبت و آلودگی بالا از ترانسفورماتورهاي هرمتيك كه روغن ترانسفورماتور با هواي محيط ارتباطي ندارد استفاده مي‌شود.

با توجه به اينكه روغن در ترانسفورماتورهاي هرمتيك هيچگونه ارتباطي با هواي محيط ندارد، احتمال نياز به سرويس و نگهداري ترانسفورماتور نيز تا حد زيادي كاهش مي‌يابد. بدين ترتيب غير از مناطق مرطوب، ترانسفورماتورهاي هرمتيك در محل‌هايي كه سرويس و نگهداري دوره‌اي ترانسفورماتورها امكانپذير نمي‌باشد نيز كاربرد خواهد داشت.

 ترانسفورماتورهاي هرمتيك به‌ دو صورت ساخته مي‌شوند:

ترانسفورماتورهای هرمتیک وله ای( دیواره کنگره ای) :

اين نوع ترانسفورماتورها كاملا از روغن پر شده و انبساط و انقباض روغن درون ترانسفورماتور كه حاصل از تغييرات دماي محيط و همچنين تغييرات بار ترانسفورماتور مي‌باشد،از طريق ديواره‌هاي وله‌اي قابل ارتجاع كه وظيفة خنك­ كنندگي ترانسفورماتور را نيز برعهده دارند انجام مي‌گردد.وله‌ها بايد به گونه‌اي طراحي گردند كه تحمل كافي را در برابر فشار ناشي از انبساط و انقباض روغن ترانسفورماتور را داشته باشند..

مزاياي استفاده از ترانسفورماتورهاي هرمتيك وله‌اي عبارتند از:

 • كاهش سرعت پيري عايقي روغن و عايق‌هاي سلولوزي ترانسفورماتور
 • عدم نياز به سرويس و نگهداري دوره‌اي و تصفيه و تعويض روغن ترانسفورماتور
 • حذف كنسرواتور و در نتيجه كاهش ارتفاع ترانسفورماتور
 • عدم نياز به رطوبت‌گير، رلة بوخهلتس و روغن نما

ترانسفورماتور هرمتیک با بالشتک گازی:

در اين نوع ترانسفورماتورها يك بالشتگ گازي كه معمولا با يك گاز خنثي مانند نيتروژن پر شده‌ است بين سطح بالاي روغن و درپوش ترانسفورماتور قرار مي‌گيرد.

با توجه به قابليت تراكم گاز نيتروژن و همچنين خاصيت ارتجاعي بالشتك گازي، تغيير حجم روغن ترانسفورماتور كه نتيجة تغيير دماي محيط و همچنين تغيير بار ترانسفورماتور مي‌باشد، باعث افزايش و يا كاهش فشار گاز درون بالشتك مي‌گردد. اين نوع ترانسفورماتورها علاوه بر مزاياي ترانسفورماتورهاي هرمتيك وله‌اي قابليت ساخت در توان­هاي بالاتر را نيز دارا   مي‌باشند. البته بايد توجه داشت كه در اين حالت ارتفاع مخزن ترانسفورماتور بدليل وجود بالشتك گازي افزايش مي‌يابد.

 

ترانسفورماتورهای خشک رزینی

ترانسفورماتورهای خشک رزینی به روغن جهت خنک شدن و یا به عنوان عایق الکتریکی نیازی ندارند. لذا به دلیل عدم وجود روغن، خطر آلودگی خاک و منابع زیر­زمینی و همچنین احتراق و خطر آتش سوزی کم می شود.

در این گونه از ترانسفورماتورها به­ جای بوشینگ سرامیکی در قسمت­های انتهایی، از عایق سیلیکون استفاده می­شود. به این ترتیب خطر ترک خوردن سرامیک بوشینگ و نشت بخار روغن از بین می­رود.

کاهش مواد قابل اشتعال، نیاز به تجهیزات گسترده آتش­نشانی را کاهش می­دهد. بنابراین از این دستگاه­ها در محیط­های سرپوشیده و نواحی سرپوشیده شهری نیز می­توان استفاده کرد.

با حذف روغن در ترانسفورماتورهای خشک، نیاز به تانک روغن، سنجه سطح روغن، آلارم گاز و ترمومتر روغن کاملا از بین می ­رود. بنابراین کار نصب آسانتر شده و تنها شامل اتصالات کابل­ها و نصب تجهیزات خنک ­کننده خواهد بود.

از دیگر ویژگی­های ترانسفورماتورهای خشک، کاهش تلفات الکتریکی است. یکی از راه­های کاهش تلفات و بهینه کردن بهره برداری از ترانسفورماتور، نزدیک کردن ترانسفورماتور به محل مصرف انرژی تا حد ممکن است تا از مزایای انتقال نیرو به قدر کافی بهره ­برداری شود. با به­کارگیری ترانسفورماتور خشک این امر امکان پذیر است.

همچنین به دلیل نوع عایق به ­کار گرفته شده در ساختار این نوع از ترانسفورماتورها، عملا بروز تخلیه جزئی در حد بسیار پایینی می­باشد.ترانسفورماتورهای خشک بر خلاف انواع روغنی نیازی به نگهداری ندارند. در اصطلاح به این نوع از ترانسفورماتورها Maintenance Free نیز گفته می­شود.

این ترانسفورماتورهای دارای سطح صدای پایین می­باشند. این عامل نیز زمینه استفاده از این نوع ترانسفورماتورها را در مناطق مسکونی فراهم می­ آورد. در ساختار ترانسفورماتورهای خشک رزینی، از رزین مایع استفاده می­شود که پس از طی مرحله کوره به صورت جامد در می ­آید. در واقع هادی و رزین اطراف به صورت یک جسم صلب در می­آیند. این عامل سبب مقاومت بیشتر ترانسفورماتور در برابر نیروهای اتصال کوتاه می­ گردد. با توجه به موارد مذکور، این نوع ترانسفورماتورها در محیط­ هایی مانند برج­های مسکونی، مراکز تجاری، فرودگاه­ها، بیمارستان­ها، مراکز حساس و استراتژیک، مترو، تاسیسات زیر زمینی، فروشگاه­ها، مناطق پر ازدحام، شبکه­ های آبرسانی، پست­های پکیج و پست­های موبایل استفاده می شوند.

مزایا:

تخلیه جزئی پایین (کمتر از 5 پیکو کولن)

دارای ویژگی بازدارندگی آتش و خود خاموش شوندگی

بدون خطر آتش سوزی

عدم نیاز به تعمیرات و نگهداری و هزینه های بهره برداری کم

تلفات کم

مقاومت عایقی بسیار خوب در برابر اتصال کوتاه و صاعقه

امکان نصب در نزدیکترین مکان به مرکز بار

فاقد آلودگی محیطی به دلیل نداشتن روغن

فاقد مواد سمی

سطح صدای کم

مقاوم در برابر رطوبت

نصب آسان

 

 

درخواست اطلاعات بیشتر
درخواست اطلاعات بیشتر
 • نام
 • نام خانوادگی
 • مدل محصول
 • ایمیل